Thessaloniki
29, March 2024
spot_img

Λύτρωση στο 94′ με Αμραμπάτ για την ΑΕΚ απέναντι στον Ατρόμητο του εξαιρετικού Γιαννιώτη

Μια εξαιρετικά δύσκολη αλλά συνάμα πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε η ΑΕΚ επί του Ατρόμητου στην OPAP Arena για την 8η αγωνιστική της Super League. Η Ένωση επικράτησε 1-0 χάρη σε εκέλεση πέναλτι του Αμραμπάτ στις καθυστερήσεις κι αφού προηγουμένως ο τρομερός Γιαννιώτης είχε κατεβάσει… ρολά. Οι Κιτρινόμαυροι πέτυχαν την τέταρτη σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα και πλέον ελπίζουν σε γκέλα του Παναθηναϊκού στη Λαμία προκειμένου να πλησιάσουν στην κορυφή.

Ο Ατρόμητος μπήκε με… θάρρος στο γήπεδο δείχνοντας διάθεση για να παίξει ποδόσφαιρο, όμως η πίεση της ΑΕΚ και τα υψηλά ποσοστά κατοχής μπάλας απ’ την Ένωση δεν του το επέτρεψαν. Αντιθέτως, οι Κιτρινόμαυροι (και) με την ώθηση που πήραν απ’ την εξέδρα κυνήγησαν μανιωδώς το γκολ. Κι αν μη τι άλλο είχαν πολλές καλές στιγμές: νωρίς στο ματς με τον Λιβάι και μετά το 15′ και πάλι με Λιβάι, Πινέδα, ξανά Λιβάι και Αραούχο. Το γκολ όμως δεν ήρθε είτε λόγω αστοχίας είτε λόγω Γιαννιώτη.

Απ’ την πλευρά του και ο Ατρόμητος είχε μια εξαιρετική φάση στο 12′ αλλά ο Αθανασιάδης αντέδρασε σωστά στην προσπάθεια του Κιάρτανσον.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό υπήρξε ανάλογο: με την ΑΕΚ να επιτίθεται και τον Ατρόμητο να αμύνεται προσπαθώντας να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση. Στο 49′ ο Γιαννιώτης πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Πινέδα, όπως επίσης στο 67′ σε κεφαλιά του Μουκουντί, ενώ και ο Αραούχο σούταρε ελάχιστα άουτ στο 77′ με τον γκολκίπερ του Ατρομήτου να έχει εξουδετερωθεί.

Όσο η ΑΕΚ πίεζε η ομάδα του Περιστερίου βρήκε χώρους και δημιούργησε απειλητικές καταστάσεις όπως στο 60′ με τον Κιάρτανσον, στο 78′ με τον Τζαβίδα και στο 80′ με τον Ροτάριου.

Η λύτρωση για την ΑΕΚ ήρθε τελικά απ’ την άσπρη βούλα καθώς ο Μαυρομάτης ανέτρεψε τον Μάνταλο στις καθυστερήσεις. Και ο Αμραμπάτ στο 94′ νίκησε για πρώτη φορά στο ματς τον Γιαννιώτη διαμορφώνοντας το τελικό 1-0.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Μοχαμάντι, Μουκουντί, Βίντα, Σιμάνσκι (63′ Γιόνσον), Γκατσίνοβιτς (70′ Μάνταλος), Πινέδα (81′ Χατζισαφί), Ελίασον (63′ Αμραμπάτ), Αραούχο, Λιβάι Γκαρσία.

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Χατζησαΐας (62′ Σουάρεθ), Μαυρομμάτης, Γκονζάλες, Έρλινγκμαρκ, Μουνίθ (69′ Κουέν), Ρομπάιγ (79′ Ροτάριου), Κλωναρίδης (78′ Φριντζόνσον), Κιάρτανσον (70′ Τζαβίδας).