Thessaloniki
29, March 2024
spot_img

Miami Open: Πέταξε στους “16” ο Αλκαράθ (vid)

Ο Κάρλος Αλκαράθ συνεχίζει να… πετάει στη Φλόριντα, καθώς μετά από Φεντερίκο Μπαγνίς κόντρα στον οποίον παραχώρησε μόλις δύο games, ακολούθησε η νίκη απέναντι στον Ντούσαν Λάγιοβιτς τον οποίον κέρδισε με 6-0, 7-6(5) εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον 4ο γύρο του Miami Open.

Ο Αλκαράθ δεν ξόδεψε πολύ χρόνο απέναντι στον Σέρβο στο πρώτο σετ όπου σημείωσε το bagel με μία σειρά από εντυπωσιακά forehands και winners αλλά και περίτεχνα drop shots. Ο Ισπανός χρειάστηκε τη διαδικασία του tie-break για να κλείσει το ματς στο δεύτερο σετ με τον Σέρβο να προβάλει μεγαλύτερη αντίσταση ωστόσο το παιχνίδι πήρε τέλος σε 91 λεπτά με τον Αλκαράθ να σημειώνει 27 winners.

Ερχόμενος από την κατάκτηση του τίτλου στο Indian Wells ο νούμερο 1 στην παγκόσμια κατάταξη παραμένει σε τροχιά υπεράσπισης του τίτλου που έκανε δικό του την περασμένη χρονιά ώστε να φτάσει τους τρεις μέσα στο 2023. Επόμενος αντίπαλος για τον 19χρονο θα είναι ο Τόμι Πολ, ο οποίος έφτασε στα ημιτελικά του Αυστραλιανού Όπεν, με τον Αμερικανό να νικά στα δύο σετ τον Αλεχάνδρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα και να περνά στον τέταρτο γύρο.