Thessaloniki
28, March 2024
spot_img

Νικητής στην Κρήτη ο Ολυμπιακός, 2-1 τον ΟΦΗ

Δύο μπαλιές πάρε-βάλε από Χάμες και Βαλμπουενά σε Γκάρι και Μπακαμπού αντίστοιχα, έσωσαν τον Ολυμπιακό που γύρισε το παιχνίδι στο Ηράκλειο και νίκησε τον ΟΦΗ 2-1.

Με καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ στο Ηράκλειο για την 7η αγωνιστική της Super League, πήρε μια νίκη-ανάσα (2-1) επί του ΟΦΗ με γκολ των Γκάρι Ροντρίγκες και Σεντρίκ Μπακαμπού και… γλίτωσε τα χειρότερα, παίρνοντας το τρίτο του «τρίποντο» στη σεζόν. Χαμένο πέναλτι αλλά και ασίστ στο γκολ της ισοφάρισης από τον Χάμες, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο αγωνίστηκε και ο Μαρσέλο. Ντεμπούτο για τους «ερυθρόλευκους» με αυτογκόλ για τον 19χρονο κεντρικό αμυντικό, Αντρέα Ντόι.

Όσον αφορά στην εικόνα και την εξέλιξη του ματς, ο Ολυμπιακός πήρε την κατοχή μπάλας στο ξεκίνημα, με τον ΟΦΗ ωστόσο να πιέζει ψηλά και να δυσκολεύει την κυκλοφορία των «ερυθρόλευκων». Οι πρώτες φάσεις του αγώνα ήταν υπέρ των γηπεδούχων, με ένα τελείωμα εντός περιοχής του Γκερέρο άουτ στο 5′, και δύο επεμβάσεις του Τζολάκη σε σουτ των Μεγιάδο και Ντίκο στο 12′ και το 14′. Στο ίδιο διάστημα δύο τελικές των Πειραιωτών από Μπιέλ και Μασούρα δεν απείλησαν, αντιθέτως λίγο άουτ πέρασε το δυνατό σουτ του Μασούρα στο 20′. Άστοχο ήταν και το διαγώνιο σουτ του Άβιλα στο 23′, ενώ η μεγαλύτερη ευκαιρία του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος ήταν αυτή του 34ου λεπτού, όταν ο Μανδάς απέκρουσε το εξ επαφής σουτ του Μπακαμπού μετά από γύρισμα του Μασούρα, σε μια φάση που πάντως θα είχε ακυρωθεί εάν το τελείωμα του Γάλλου ήταν εύστοχο αφού ο Έλληνας μεσοεπιθετικός βρισκόταν σε θέση οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Ο Μανδάς μπλόκαρε σταθερά και το σουτ του Ινμπέομ Χουάνγκ στο 37′, ενώ η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ήταν και αυτή του γκολ των Κρητικών. Μετά από πίεση και κλέψιμο στη μεσαία γραμμή, ο Τοράλ ήταν αυτός που έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο νεαρός Αντρέας-Ριχάρδος Ντόι, στο ντεμπούτο του ως βασικός στο κέντρο άμυνας των πρωταθλητών, με μια άτσαλη προβολή έστειλε τη μπάλα στην εστία του Τζολάκη για το 1-0.

Το καλό τακτικά και ανασταλτικά πρώτο ημίχρονο του ΟΦΗ δεν είχε καμία συνέχεια στην επανάληψη όμως. Αντιθέτως, οι αλλαγές του Μίτσελ βοήθησαν τον Ολυμπιακό να κερδίσει αρκετά μέτρα και να βρίσκεται σταθερά, σχεδόν επί 45 λεπτά, σε θέση επίθεσης, πιέζοντας την άμυνα των γηπεδούχων που πλέον είχαν οπισθοχωρήσει πλήρως. Στο 47′ και το 48′, Βρουσάι και Μπιέλ είχαν άστοχα σουτ και στο 51′ ο Βρουσάι ήταν αυτός που κέρδισε πέναλτι από τον Μεγιάδο, ο οποίος τον ανέτρεψε με άτσαλο μαρκάρισμα. Ο Μανδάς όμως έπιασε το πέναλτι του Χάμες με εντυπωσιακή επέμβαση στη γωνία του και κράτησε το 1-0.

Η χαρά των Κρητικών κράτησε μόλις ένα πεντάλεπτο όμως, αφού ο Κολομβιανός πήρε εκδίκηση… εμμέσως, ένα πεντάλεπτο αργότερα. Ο Ολυμπιακός πίεσε και έκλεψε μπάλα στα χαφ, ο Χάμες βρήκε με μια ωραία κάθετη μπαλιά τον Γκάρι που κινήθηκε ανάμεσα στα στόπερ και με δυνατό δεξί πλασέ έκανε το 1-1 στο 58′. Μετά την ισοφάριση, πρακτικά το ματς παίχτηκε όλο γύρω από την περιοχή του ΟΦΗ, με τον Ολυμπιακό να κυκλοφορεί τη μπάλα με υπομονή και να ψάχνει το γκολ της νίκης. Η λύση τελικά βρέθηκε από μια στημένη μπάλα στο 81ο λεπτό και από το… σεσημασμένο δεξί πόδι του Ματιέ Βαλμπουενά.

Μια άψογη εκτέλεση φάουλ του Γάλλου βρήκε τον αμαρκάριστο στην περιοχή Μπακαμπού, ο οποίος με κεφαλιά-ψαράκι έκανε το 1-2 και ουσιαστικά χάρισε στον Ολυμπιακό τη νίκη. Τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε, με τους «ερυθρόλευκους» να μένουν ζωντανοί στο πρωτάθλημα, παίρνοντας μια υπερπολύτιμη νίκη και σε βαθμολογικό και σε ψυχολογικό επίπεδο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας / 4-3-3): Μανδάς, Μπαλογιάννης, Διαμαντής, Βούρος, Μαρινάκης, Μεγιάδο (72′ Τζου), Τοράλ (64′ Ντουρμισάι), Περέα, Ντίκο (55′ Ντιουσέ), Λάρσον, Γκερέρο.
Ολυμπιακός (Μίτσελ / 4-3-3): Τζολάκης, Ρέαμπτσιουκ, Ντόι (46′ Ροντρίγκες), Παπασταθόπουλος, Άβιλα (38′ Βρουσάι), Ινμπέομ Χουάνγκ, Εμβιλά, Αγκ. Καμαρά (80′ Μαρσέλο), Μασούρας (46′ Χάμες), Μπιέλ (74′ Βαλμπουενά), Μπακαμπού.
Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Λάζαρος Δημητριάδης (Μακεδονίας), Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)
Τέταρτος: Κωνσταντίνος Τσέτσιλας (Γρεβενών)
VAR: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας)
AVAR: Ράινχαρντ Μπούξμπαουμ (Αν. Αττικής)