22.9 C
Thessaloniki
28, March 2024
spot_img

Ποδαρικό» με το δεξί στα πλέι οφ για τον Ολυμπιακό, 3-0 τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο Ολυμπιακός τον αγώνα του με αντίπαλο τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό, για την πρεμιέρα των πλέι οφ της Super League.

Οι Πειραιώτες νίκησαν άνετα την Κυριακή με 3-0 τους Θεσσαλούς, «κλειδώνοντας» το «τρίποντο» από το πρώτο ημίχρονο με τα τέρματα των Κασάμι (7΄) και Μπακαμπού (36΄), ενώ το… κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Φορτούνης στο 81΄.

Με το «διπλό» ο Ολυμπιακός «έπιασε» την ΑΕΚ στη δεύτερη θέση και βρέθηκε και αυτός στο -2 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, λίγες ώρες πριν το αθηναϊκό ντέρμπι (21:30).

Οι απειλητικές διαθέσεις του Ολυμπιακού φάνηκαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και μόλις στο 7΄ άνοιξε το σκορ με τον Κασάμι, ο οποίος με δυνατό σουτ με το αριστερό έγραψε το 1-0.

Με την άμυνα να έχει κυριαρχικό ρόλο και ελέγχοντας το ρυθμό, οι Πειραιώτες έψαξαν γρήγορα και το 2-0, το οποίο ήρθε στο 36΄, «κλειδώνοντας» το «διπλό».

Ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, με την μπάλα να καταλήγει στον Μπακαμπού, ο οποίος με κεφαλιά σημείωσε το 14ο τέρμα του στη Super League.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός έπαιξε για να διαφυλάξει το 2-0 και το κατάφερε, ενώ όταν του δόθηκε η ευκαιρία για τέρμα το πέτυχε με σχετική άνεση.

Συγκεκριμένα, στο 81΄ ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ από γωνία, στέλνοντας μπάλα στα δίχτυα και διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Βόλος-Ολυμπιακός 0-3

Γκολ: 7′ Κασάμι (Ολυμπιακός), 36′ Μπακαμπού (Ολυμπιακός), 81′ Φορτούνης (Ολυμπιακός)

Κίτρινες: Λούνα, Πιρες – Παπασταθόπουλος, Κασάμι

Βόλος (Κώστας Μπράτσος):  Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Σι, Τσοκάνης, Λούνα, Ντέλετιτς, Πιρές (86′ Καρτάλης), Κάτσε (75′ Ταχάτος), Οζέγκοβιτς

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Μπα, Παπασταθόπουλος (84′ Ντόη), Ροντινέι, Ρέαμπτσουκ, Κασάμι, Σαμασέκου, Χάμες (65′ Μασούρας), Φορτούνης (82′ Βαλμπουενά), Κανός (65′ Γκάρι Ροντρίγκες), Μπακαμπού (82′ Αραμπί)