24.5 C
Thessaloniki
12, May 2024

Προμηθέας – Ολυμπιακός: 57-81

Ο Ολυμπιακός με αυτή την νίκη ανέβηκε στο 15-2 και παραμένει στην δεύτερη θέση, πίσω μόνο από τον Παναθηναϊκό, ενώ από την αντίπερα όχθη η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έπεσε στο 9-8 και μετρά πλέον 4 συνεχόμενες ήττες στην Βasket League.

Για τους νικητές εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μόουζες Ράιτ. Ο νεοαποκτηθείς Αμερικανός γκαρντ των ερυθρολεύκων στο ντεμπούτο του στην Basket League μέτρησε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Άλεκ Πίτερς να προσθέτει 12 πόντους και 5 ριμπάουντ. Διψήφιοι ήταν και ο Πετρούσεφ (11π. 3ρ) με τον Κάνααν (10π. 3ρ.).

Από την άλλη πλευρά για τους Πατρινούς ο Χάντερ Χέιλ ήταν πρώτος σκόρερ με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τον Κάουαν να προσθέτει 9 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Στα χαμηλά έμειναν οι υπόλοιποι παίκτες του Προμηθέα με τον Ρέινολντς να σημειώνει 8 πόντους και τους Στέφενς και Κόφι από 6π. έκαστος.

Βρήκε ρυθμό ο Ολυμπιακός και με Κάνααν, Πίτερς πήρε διψήφιο προβάδισμα

Mε γκολ-φάουλ του Ράιτ μπήκε ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα του παιχνιδιού με τον Ουόκαπ να σημειώνει ένα απίθανο σουτ για το 0-5 στο 2’. Ο Προμηθέας απάντησε με ένα σερί 6-0 και πήρε κεφάλι στο σκορ (6-5 στο 4’), με τους ερυθρόλευκους να μένουν χωρίς σκορ για περισσότερο από 2’. Ο Ράιτ έφτασε τους 5π. (6-7 στο 6’) με τον ρυθμό του παιχνιδιού να είναι αργός και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν σε σετ επιθέσεις. Ο Πίτερς έπειτα από δυο αιφνιδιασμούς των ερυθρολεύκων αύξησε το προβάδισμα για την ομάδα του στο +5 (6-11 στο 7’) με τον Κάνααν να σημειώνει το πρώτο του τρίποντο για το 8-14 στο 8’. Το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε βρει ρυθμό στην επίθεση με τον Πίτερς αν φτάνει τους 7π. και τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει στο +9 (8-17 στο 8’), ενώ ο Ράιτ έδωσε διψήφια τιμή στο προβάδισμα της ομάδας του (8-19 στο 9’) μεγαλώνοντας το σερί των Πειραιωτών στο 2-14. Ο Ρέινολντς συνδέθηκε για πρώτη φορά με το ερυθρόλευκο καλάθι (11-19) με τον Ολυμπιακό να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (11-21).

Ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα ο Ολυμπιακός και χάρη στην πολύ καλή του άμυνα διατήρησε διψήφιο το προβάδισμα του

Oι Πατρινοί με ένα σερί 8-2 έριξαν την διαφορά στους 4π. (19-23 στο 12’) με τον Χέιλ να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση μειώνοντας ακόμα περισσότερο για την ομάδα του (-3, 22-25 στο 13’). Ο Ολυμπιακός με τον Μήτρου-Λονγκ να μπαίνει στην εξίσωση του αγώνα αύξησε και πάλι την διαφορά του στο +7 (24-31 στο 15’) ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα. O Πετρούσεφ προσέφερε θέαμα με άλει-ουπ κάρφωμα για το 27-35 στο 17’, ενώ ο ίδιος έστειλε και πάλι το προβάδισμα της ομάδας του σε διψήφια τιμή (+10, 27-37 στο 18’). Η άμυνα των Πειραιωτών είχε εγκλωβίσει τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, οι οποίοι έκαναν αρκετά λάθη, με τους ερυθρόλευκους να τα εκμεταλλεύονται, κλείνοντας το ημίχρονο στο +11 (28-39).

Αντέδρασε και μείωσε με τον Χέιλ ο Προμηθέας, πάτησε γκάζι και ξέφυγε ο Ολυμπιακός

Γρήγορος ήταν ο ρυθμός στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τον Προμηθέα να μειώνει την διαφορά κάτω από τους 10π. ύστερα από προσωπικές ενέργειες των Χέιλ και του Ρέινολντς (-7, 35-42 στο 23’). Η ομάδα του Ηλία Παπαθεωδόρου έπαιζε με περισσότερη αυτοπεποίθηση στην επίθεση, με τον Κάουαν να μειώνει στους 5π. (38-43 στο 24’) και τον Χέιλ να ροκανίζει την διαφορά σε απόσταση ενός τριπόντου (42-45 στο 26’). Στο σημείο εκείνο ο Ουόκαπ ανέλαβε δράση στην επίθεση και με ένα προσωπικό σερί 4-0 αύξησε και πάλι το προβάδισμα της ομάδας του στο +8 (42-50 στο 27’) με τον Ράιτ να προσφέρει θέαμα για το 42-52 στο 28’. Το σερί της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα μεγάλωσε στο 12-0 έπειτα από τρίποντο του Κάνααν (42-57 στο 28’), με τον Παπανικολάου να σημειώνιε και αυτός τους πρώτους του πόντους (42-59 στο 29’). Ο Κάουαν σταμάτησε το ερυθρόλευκο σερί με τρίποντο, ωστόσο ο Ραίτ κυριαρχούσε στις δυο ρακέτες και με κάρφωμα έγραψε το 45-63 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Διατήρησε το προβάδισμα του ο Ολυμπιακός και πήρε ένα εύκολο διπλό στην Πάτρα

Ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου διατηρούσε το προβάδισμα του σε επίπεδα ασφαλείας (+15, 50-65 στο 32′) με τον Νάσο Μπαζίνα από πλευρά Προμηθέα να έχει σημειώσει τους 5 πόντους της ομάδας του στην περίοδο. Οι δυο ομάδες αστοχούσαν σε διαδοχικές επιθέσεις με τον Ολυμπιακό να αυξάνει το προβάδισμα του με τους Φίλιπ Πετρούσεφ και Μιχάλη Λούντζη να πρωταγωνιστούν (52-76 στο 36′). Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης είχαν αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς το αποτέλεσμα να έχει κριθεί με τους δυο προπονητές να ανοίγουν το rotation και να δοκιμάζουν πρόσωπα και σχήματα.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 28-39, 45-63, 57-81.