14.6 C
Thessaloniki
28, April 2024

Εύκολα ο Παναθηναϊκός, 5-0 τον Πανσερραϊκό

Πέντε στον Ατρόμητο. Τρία στον Βόλο, Πέντε στον Παναιτωλικό. Τέσσερα στον Αστέρα Τρίπολης. Και απόψε, άλλα πέντε στον Πανσερραϊκό (5-0), με τρία δοκάρια και πρωταγωνιστή τον Αντραζ Σπόραρ (δύο γκολ, ένα κερδισμένο πέναλτι και μία ασίστ) που άνοιξε το δρόμο προς το θρίαμβο του τριφυλλιού.

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε.

Ο Παναθηναϊκός έκανε μία ακόμη επίδειξη δύναμης στο ελληνικό πρωτάθλημα και διατήρησε με άνεση, στιλ και ωραίο ποδόσφαιρο την παραμονή του στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, σε μία βραδιά που άφησε ικανοποιημένο κάθε φίλο του συλλόγου.

Με πέντε γκολ, τρία δοκάρια και πολλές ευκαιρίες, απέναντι σε έναν αντίπαλο, τον Πανσερραϊκό, που έδειξε αρκετές αρετές μεσοεπιθετικά αλλά και πολλά προβλήματα μεσοαμυντικά, έχοντας να διαχειριστεί και την αποβολή του Ουεντραόγκο με δεύτερη κίτρινη από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Παρά το γεγονός ότι ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς πραγματοποίησε έξι αλλαγές στην ενδεκάδα, ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στο ματς και ευτύχησε να προηγηθεί με γκολ απ’ τα αποδυτήρια.

Πριν καν συμπληρωθούν 50 δευτερόλεπτα αγώνα, ο Πέρεθ με έξοχη μπαλιά είδε την κίνηση του Σπόραρ και ο Σλοβένος στράικερ σούταρε ιδανικά με το δεξί και άνοιξε το σκορ (1-0).

Ο Πανσερραϊκός προσπάθησε να αντιδράσει, πρεσάροντας ψηλά και παίρνοντας πολλά ρίσκα στο παιχνίδι του, έχοντας καλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 8’ με τον Λοντίγκιν να αποκρούει το διαγώνιο σουτ του Αλεξιτς.

Το τριφύλλι ωστόσο διπλασίασε τα τέρματά του στο 10’ με αυτογκόλ του Δεληγιαννίδη (2-0) στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα προ του Βέρμπιτς και μετά από γύρισμα του Παλάσιος από δεξιά.

Το δεύτερο τέρμα των πράσινων έριξε λίγο τις στροφές της ομάδας και οι Σερραίοι απείλησαν τόσο στο 15’ όσο και στο 28’ με τον Αλεξιτς.

Μετά την αναγκαστική αλλαγή του Βιλένα με τον Τσέριν, ο Παναθηναϊκός ξαναπήρε μπροστά και κυριάρχησε στο γήπεδο. Ο Δεληγιαννίδης πρόλαβε στο τσακ τον Βέρμπιτς πριν σουτάρει (33’) και στο 41’ ο Σλοβένος με κάθετη πάσα βρήκε τον Σπόραρ που ανατράπηκε από τον Μπέργκστρομ μέσα στην περιοχή.

Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο ίδιος ο Σπόραρ στο 42’ διπλασιάζοντας τα προσωπικά του τέρματα και κάνοντας το σκορ 3-0 για τον Παναθηναϊκό.

Τρία λεπτά μετά (45’) ο Σπόραρ κέρδισε την αποβολή του Ουεντραόγκο και στο 45+1’ η εκτέλεση φάουλ του Βέρμπιτς τράνταξε το δοκάρι με τη μπάλα να σκάει πάνω στη γραμμή.

Στην αμέσως επόμενη φάση πάλι ο Βέρμπιτς είχε δυνατό σουτ στο οριζόντιο δοκάρι (45+4’), δευτερόλεπτα πριν οι δύο ομάδες κατευθυνθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα των ημιχρόνων.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα είχαν απλοποιηθεί. Ο Παναθηναϊκός δεν σταμάτησε να επιτίθεται, αν και σε πιο ελεγχόμενους ρυθμούς, και στο 58’ ο Σπόραρ έστρωσε στον Τσέριν που με άψογο πλασέ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό «παράθυρο» του Χόβαν (4-0).

Στο 69’ ο Μαντσίνι με δεξί σουτ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Χόβαν, το τρίτο για λογαριασμό του τριφυλλιού, αλλά στο 77’ την έστειλε στα δίχτυα από πάσα του Παλάσιος και διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Σένκεφελντ (71’ Ζέκα), Αράο (46’ Γέντβαϊ), Μλαντένοβιτς (46’ Βαγιαννίδης), Πέρεθ, Βιλένα (26’ λ.τ. Τσέριν), Μπερνάρ, Παλάσιος, Σπόραρ, Βέρμπιτς (59’ Μαντσίνι).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία / 5-4-1): Χόβαν, Δεληγιαννίδης (84’ Μπαϊροβιτς), Αυλωνίτης, Μπέργκστρομ, Μορέιρα, Πηλέας, Τομάς (63’ Μασκανάκης) , Ουεντραόγκο, Στάικος (64’ Θυμιάνης), Χατζηστραβός (64’ Μασαρίποφ), Αλεξιτς (79’ Μούργος).

MVP: Σπόραρ.
Δύο γκολ, μία κερδισμένη αποβολή, ένα κερδισμένο πέναλτι, μία ασίστ. Η αποψινή βραδιά για τον Αντραζ Σπόραρ ήταν η πιο επιδραστική από την ημέρα που φόρεσε την πράσινη φανέλα με το τριφύλλι.

Αδύναμος κρίκος: Μπέργκστρομ.
Τα βρήκε σκούρα κάθε φορά που αντιμετώπισε τον Σπόραρ, του έκανε πέναλτι και δυσκολευόταν να τον αναχαιτίσει. Θα πρέπει να διαγράψει από τη μνήμη του το γρηγορότερο δυνατόν το αποψινό ματς.

Η στιγμή του αγώνα
Η αντίδραση των Μλαντένοβιτς και Αράο για μία εκτέλεση φάουλ και το έντονο φραστικό επεισόδιο που είχαν, δίχως ουσιαστικό λόγο και αιτία, μπορεί να συμβεί σε μία ομάδα αλλά δεν ήταν και η καλύτερη εικόνα. Ο Γιοβάνοβιτς τους αντικατέστησε παραδειγματικά στην ανάπαυλα των ημιχρόνων.

Ο διαιτητής
Εύκολο βράδυ για τον Φωτιά από την Πέλλα, που ήταν κοντά στις φάσεις και δεν είχε κάποιο πρόβλημα περνώντας απαρατήρητος όπως θα έπρεπε να συμβαίνει για όλους τους διαιτητές.