Thessaloniki
29, March 2024
spot_img

Και στο τέλος… χάνουν οι Γερμανοί.Γερμανια -Ιαπωνια 1-2

Και στο τέλος… χάνουν οι Γερμανοί! Η ομάδα του Φλικ προηγήθηκε, έχασε πολλές ευκαιρίες να «καθαρίσει» το ματς και οι επτάψυχοι Ιάπωνες έκαναν την ιστορική ανατροπή (1-2).

Οι Γερμανοί έπαθαν Αργεντινή στην πρεμιέρα του Μουντιάλ! Τα «πάντσερ», αν και βρέθηκαν με το προβάδισμα (1-0) στο πρώτο ημίχρονο, είδαν τους Ιάπωνες να πραγματοποιούν μία τεράστια ανατροπή (2-1), βάζοντάς τους σε περιπέτειες ενόψει συνέχειας στη διοργάνωση.

Παρολίγον πρόωρο… σοκ για τους Γερμανούς

Τα «πάντσερ», αν και ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί πριν την έναρξη της αναμέτρησης, μπήκαν πολύ νωθρά, δίνοντας τη δυνατότητα στους Ιάπωνες να πάρουν μπάλα στα πόδια και ν’ απειλήσουν με την ταχύτητά τους.

Μάλιστα, σε μία από τις στιγμές όπου η Ιαπωνία εκδήλωσε επίθεση, ο Καμάντα έκλεψε την μπάλα, πάσαρε στον Ίτο, ο οποίος με παράλληλη μπαλιά βρήκε τον Μαέντα, με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Βέβαια, η χαρά του γκολ κράτησε δευτερόλεπτα για τους Ιάπωνες, καθώς ο πλάγιος υπέδειξε οφσάιντ τον Ιάπωνα επιθετικό, «γλιτώνοντας» τους Γερμανούς από ένα πρόωρο… σοκ.

Αντίδραση με γκολ για τους Γερμανούς

Το τέρμα των Ιαπώνων, αν και δεν μέτρησε, αφύπνισε την ομάδα του Χάνσι Φλικ, η οποία έγινε πιο aggressive με περισσότερη φαντασία στο παιχνίδι της.

Η πρώτη απειλή για την ιαπωνική εστία ήρθε από κόρνερ των Γερμανών, όταν η κεφαλιά του Ρούντιγκερ πέρασε άουτ στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης. Λίγα λεπτά αργότερα (21′), ο Γκόντα απέκρουσε το σουτ του Κίμιχ, με τον τερματοφύλακα της Ιαπωνίας ένα λεπτό μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ν’ ανατρέπει τον Ράουμ εντός περιοχής, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι. Την ποινή από τα έντεκα βήματα ανέλαβε ο Ιλκαί Γκουντογκάν, ευστοχώντας για το 1-0.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, οι Γερμανοί έχοντας το μομέντουμ προσπάθησαν να πετύχουν ένα ακόμη τέρμα, για ν’ αποκτήσουν… μαξιλαράκι ασφαλείας. Το γκολ ήρθε για τα «πάντσερ», ωστόσο ο Χάβερτς ήταν σε θέση οφσάιντ, με το 1-0 να παραμένει.

Κυνηγώντας το δεύτερο γκολ ήρθε το ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο για την έναρξη του δευτέρου μισού, η Γερμανία έκανε φανερές τις προθέσεις της να πετύχει το γκολ που θα της έδινε προβάδισμα ασφαλείας, ώστε να μην μπει σε παρόμοιες περιπέτειες με την Αργεντινή.

Μάλιστα, στο 47ο λεπτό ο Γκνάμπρι, μετά από ατομική ενέργεια, σούταρε με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Γκόντα. Στη συνέχεια, ο Μουσιάλα πέρασε πέντε παίκτες της Ιαπωνίας, κινήθηκε παράλληλα με την εστία, με την τελική του προσπάθεια να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια.

Με τους Γερμανούς, να έχουν κλείσει τους Ιάπωνες στα καρέ τους, ο Γκουντογκάν με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού είδε το πλασέ του, μέσα από την μεγάλη περιοχή, να σταματά στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Γκόντα, στερώντας του το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Κερασάκι στην τούρτα των χαμένων ευκαιριών, η τριπλή χαμένη ευκαιρία των Γερμανών, με τον Χόφμαν αρχικά να νικιέται από τον Γκόντα και στη συνέχεια ο Γκνάμπρι να βλέπει την κεφαλιά του και το σουτ του στη συνέχεια να αποκρούονται από τον Ιάπωνα τερματοφύλακα.

Οι Γερμανοί τα… έσπαγαν, οι Ιάπωνες τα έβαλαν

Αναμφίβολα, οι Ιάπωνες είχαν ρόλο κομπάρσου, μέχρι το 70ο λεπτό της αναμέτρησης, βλέποντας τους Γερμανούς να χάνουν τη μία ευκαιρία, μετά την άλλη και τον Γκόντα να έχει κατεβάσει ρολά. Βέβαια, το γεγονός ότι δεν ερχόταν το δεύτερο τέρμα για τα «πάντσερ» κρατούσε τους Ασιάτες στη διεκδίκηση ενός καλού αποτελέσματος.

Οι Ιάπωνες, αρχικά προειδοποίησαν στο 73ο λεπτό, όταν ο Νόιερ πραγματοποίησε εκπληκτική επέμβαση σε σουτ του Ασάνο, για να βρουν δύο λεπτά αργότερα το δρόμο προς τα δίχτυα (1-1) με τον Ντόαν δύο λεπτά μετά την είσοδό του στην αναμέτρηση.

Όμως, το 1-1 όπως αποδείχθηκε δεν φάνηκε αρκετό για τους Ιάπωνες, οι οποίοι στο 83ο λεπτό ανέτρεψαν το σκορ, με τον Ασάνο να κάνει μία σπουδαία ενέργεια μετά από μακρινή μπαλιά του Ιτακούρα και με εκπληκτικό τελείωμα να κάνει το 2-1, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Ενδεκάδες:

Ιαπωνία: Γκόντα, Σακάι (75′ Μιναμίνο), Γιοσίντα, Ιτακούρα, Ναγκατόμο (57′ Μιτόμα), Εντό, Τανάκα (71′ Ντόαν), Ίτο, Καμάντα, Κούμπο (46′ Τομιγιάσου), Μαέντα (57′ Ασάνο)

Γερμανία: Νόιερ, Ζίλε, Ρούντιγκερ, Σλότερμπεκ, Ράουμ, Κίμιχ, Γκουντογκάν (67′ Γκορέτσκα), Μίλερ (67′ Χόφμαν), Μουσιάλα (79′ Γκέτσε), Γκνάμρπι (90′ Μουκόκο), Χάβερτς (79′ Φούλκρουγκ)